40th BSC Commencement highlights anniversary, margins

https://www.youtube.com/watch?v=KZm5y2n0o7c

Bainbridge State College honored more than 200 graduates who participated in the College’s 40th commencement on Saturday, May 10, as well as honored those who helped paved their way more than 40 years ago.

Founding President Edward Mobley, and charter faculty and staff members Drs. David Hay, Ray Chambers and Jim Young, and the late Drs. Bob Lane and Fred Henderson were recognized during the commencement. Also recognized was one of the first two graduates of the institution, Tuffy Nussbaum, who along with Terry Prince graduated in a simple ceremony held in Dr. Mobley’s office in 1974.

Dr. David Hay was the founding Student Services director, Dr. Chambers was the founding professor of political science and Dr. Young was the founding professor of history. Also recognized was founding professor of biology, the late Dr. Lane, and founding professor of English and Humanities, the late Dr. Fred Henderson.

“To all of these difference-makers, we join together as one BSC family to say, ‘Thank You!’,” Bainbridge State President Richard Carvajal said. “Thank you for everything you did to build this institution that today has an annual economic impact on our region of more than $81 million, and which has changed the lives of thousands of its citizens – including, of course, our great group of graduates with us today.”

The parade marshal and mace-bearer, Executive Assistant to the President Barbara Snipes lead the processional of graduates and other VIPs into the Student Wellness Center’s gymnasium to begin the commencement. Snipes, who said she will retire in December, has been with Bainbridge State for 32 years and has worked for every president in the institution’s history.

Julie Darley of Bainbridge was named Bainbridge State’s 2014 Outstanding Graduate. She graduated Saturday with an Associate of Arts with a concentration in psychology. Darley served as president of the Honors Program as well as president of the Phi Theta Kappa Honor Society and Sigma Kappa Delta, the English Honor Society. In nominating Darley, Associate Professor of History Michael Kirkland said: “Coming to the College as a graduate of the GED program, no other student that I know of has worked as hard and accomplished as much as this one.”

Four other graduates were recognized on stage Saturday as nominees for Outstanding Graduate. There were Tayler Adams of Pelham, Heather Ireland of Meigs, Cerisee Snow of Barney, Ga., and Kristan Whatley of Blakely.

In total, there were 408 degrees awarded and 84 honor graduates.

Mother’s Day treat

Held the Saturday before Mother’s Day, the day was special to Debra Stubbs of Bainbridge. She graduated the same day as her middle daughter, Andrea.

Mrs. Stubbs, who was laid off in 2009 from a job she had for more than 25 years, earned her third degree from Bainbridge State on Saturday, an Associate of Arts with a concentration in business administration. She plans to continue at Bainbridge State to pursue her bachelor’s degree in business management. Andrea earned an Associate of Arts with a concentration in early childhood education and is currently working on her bachelor’s degree from Albany State University.

“Mother’s Day for many mothers is special, but the fact that we are walking together is a blessing,” Mrs. Stubbs said, who took a full load of courses during the fall and spring semesters to try to walk across the stage with her daughter. She said she just wanted to graduate with her daughter, not thinking it was the same weekend as Mother’s Day. In fact, Sunday was the 100th anniversary of when U.S. President Woodrow Wilson signed the presidential proclamation creating Mother’s Day as a national holiday.

“It’s a real gift to see my daughter graduate,” said Mrs. Stubbs, who said her daughter served as an inspiration to her because she never gave up.

Mrs. Stubbs has been married to Larry Stubbs for more than 27 years, and they have two other daughters besides Andrea; Veronica Timpson, who graduated from Albany Tech, and 15-year-old Selena, who attends Bainbridge High School. The Stubbs also have three grandchildren.

Sen. Burke: It is all about margin

Commencement speaker State Sen. Dean Burke told the graduates the difference between winning and losing and the difference between success and failure are margins.

Using a baseball glove and ball as a prop, Sen. Burke said a ball player becoming a goat or a hero might be the margin of less than an inch if the ball falls in the outfielder’s glove or goes into the stands for a home run.

The state senator also illustrated how margins can play into the future of the graduates by painting how two factious graduates lived their lives – one who spent and lived more conservatively and the other graduate who was not as wise with his resources nor time.

“Anytime in the future when you are overwhelmed or over stressed in life, I hope you will take a moment to remember old Dr. Burke’s speech on your graduation day, and remember to review your life and make sure it has margin built in,” said Sen. Burke, who has been a practicing physician for 28 years. “Think about your finances and your time and your spirituality and make sure you’ve built in a little extra margin of safety. I can promise you will be much happier and successful in all you do.”

The 2014 BSC graduates

The following are the list of the approximately 400 Bainbridge State College graduates listed by town with the degree they earned with their degrees’ concentrations:

Dothan, Ala. – Kenya Nicole Williams, Associate of Arts, Education-Early Childhood.

Headland, Ala. – Johnetta Ra’Shawn Carroll, Technical Diploma, Licensed Practical Nursing.

Quincy, Fla. – Lillian Quarzet Howard, Associate of Science in Nursing.

Tallahassee, Fla. – Susan Hill Barnard, Associate of Science in Nursing.

Arlington, Ga. – Phyllis Vonnell Brown, Associate of Arts,Criminal Justice; Kawana Shanta Flowers, Associate of Applied Science, Criminal Justice Technology; Mark C. George, Associate of Arts, Criminal Justice; Henrietta Hill, Associate of Applied Science, Electronics Maintenance Technology; Victor Lawrence Lavatte, Associate of Arts, Education-Middle Grades; Chundra Letitia Oliver, Technical Diploma, Criminal Justice Technology; Shalocka Laneak Shepard, Associate of Applied Science, Early Childhood Care & Education; and, Crystal L. Sirmons, Technical Diploma, Licensed Practical Nursing.

Attapulgus — Sheila Faye Baker, Technical Diploma, Cosmetology; Chiquita Altovise Horne, Associate of Arts, Business Administration; Jessica E’chell Knight, Associate of Arts, Sociology; Virginia Moye, Technical Diploma, Medical Assisting; Amanda Michelle Snow, Technical Diploma, Licensed Practical Nursing.

Bainbridge – Ursula Katrina Anthony, Technical Diploma, Criminal Justice Technology; Patricia Ann Austin, Technical Diploma, Medical Administrative Technology; Derrick Ashley Baker, Technical Diploma, Industrial Maintenance Technology; Ruby H. Barlow, Associate of Arts, Business Administration; Shmyracy Deena Beard, Technical Diploma, Criminal Justice Technology; Ronald Wayne Black, Associate of Applied Science, Industrial Maintenance Technology; Lashonda Yvette Bolden, Associate of Applied Science, Criminal Justice Technology; Kayla Jade Brewer, Technical Diploma, Cosmetology; Shavon Tam Brown, Associate of Arts, General Studies; Hali Jeanean Bryant, Associate of Arts, Business Administration; Sarah Elizabeth Burch, Associate of Science in Nursing; Crystal A. Burr, Technical Diploma, Medical Administrative Technology; Mozell Butler, Technical Diploma, Electronics Maintenance Technology; Monica Renay Calloway, Technical Diploma, Business Administrative Technology; Shatavia Sherrell Campbell, Associate of Applied Science, Accounting; Dantavious M. Campbell, Technical Diploma, Industrial Maintenance Technology; Carla Denise Carr, Technical Diploma, Licensed Practical Nursing; Elizabeth Carter, Associate of Arts , Education-Early Childhood; Danny Lee Casteel, Associate of Arts, Sociology; Laura Jeanne Cerone, Associate of Arts, Education-Early Childhood; Jessica Leigh Chambless, Associate of Science in Nursing; Stephanie Lynn Chapman, Associate of Arts, Business Administration; Amanda Paige Christie, Associate of Arts, Business Administration; Earnestine Clary, Technical Diploma, Criminal Justice Technology; Margaret Angela Comerford, Associate of Arts, Criminal Justice; Lawahanna Avis Cooper, Technical Diploma, Medical Administrative Technology; Ashley Nicole Crump, Associate of Science in Nursing; Randall Scott Daniel, Associate of Arts, Business Administration; Julie LeAnne Darley, Associate of Arts, Psychology; Phyllis R. Dew, Associate of Applied Science, Medical Administrative Technology; Kevin Lamar Dew, Associate of Science in Nursing; Walter R. Eldred, Associate of Arts, Business Administration; Tywann Philander Elijah, Associate of Science in Nursing; Deanna Ellis, Associate of Arts, Business Administration; Dianne Fagg, Technical Diploma, Business Administrative Technology; Eugene Ferguson, Technical Diploma, Electronics Maintenance Technology; Shirley Ann Florence, Technical Diploma, Cosmetology; Brenda Womack Floyd, Associate of Arts, Business Administration; Angela Nicole Foster, Associate of Arts, Business Administration; Kimberlei Renee Freeman, Associate of Science in Nursing; Shaun Wesley Gaskins, Associate of Arts, Sciences; Aaron G. Gonzalez, Associate of Arts, Business Administration; Derek M. Good, Associate of Arts, Criminal Justice; Ericka M. Gordon, Associate of Science in Nursing; Latoria Lavette Green, Associate of Arts, Sciences; Kenneth David Greenway, Associate of Applied Science, Industrial Maintenance Technology; Samuel Devon Groomes, Associate of Applied Science, Electronics Maintenance Technology; Carla Halliburton, Associate of Applied Science, Business Administrative Technology; Brittany A. Harrell, Associate of Arts, Criminal Justice; Delores Heard, Technical Diploma, Licensed Practical Nursing; Alfred Joe Henry, Technical Diploma, Industrial Maintenance Technology; Tammy Leigh Hill, Technical Diploma, Licensed Practical Nursing; Natalie Michele Holleman, Associate of Science in Nursing; Joey Eugene Howard, Technical Diploma, Drafting; Erin Bullock Huggins, Associate of Applied Science, Computer Information Systems; Amanda Mae Hurley, Associate of Applied Science, Marketing and Management; Jacqueline Lana James, Technical Diploma, Cosmetology; Amelia Christine Jensen, Associate of Applied Science, Medical Assisting; Annie Doris Jones, Technical Diploma, Medical Administrative Technology; Bethany Aleise Josey, Associate of Arts, General Studies; Lauren E. Justice, Technical Diploma, Paralegal Studies; Crissa Webster Key, Associate of Arts, Sciences; Nathan William Key, Associate of Arts, Sciences; Dorothy Elaine Kindle, Technical Diploma, Medical Administrative Technology; Brittany Michelle Landrum, Associate of Arts, Criminal Justice; Eboni Shanai Lang, Associate of Science in Nursing; Katharine Pearson Lindley, Associate of Arts, Sociology; Irene Hamilton Lively, Associate of Applied Science, Medical Administrative Technology; Cosandra Love, Associate of Arts, Criminal Justice; Joshua Dellon Lynn, Associate of Arts, Education-Early Childhood; Tesha Lashay McCants, Technical Diploma, Computer Information Systems; Martilda Sunshine McCullough, Associate of Science in Nursing; Kaisey LaDawn McDaniel, Associate of Arts, Education-Early Childhood; Jacqualyn Renee Mills, Technical Diploma, Cosmetology; Ashley Renee Moore, Associate of Applied Science, Computer Information Systems; Eufrosina Carolina Moreno, Associate of Arts, Mathematics; Quintina Lashea Morris, Technical Diploma, Criminal Justice Technology; Shalom Stanford Morrison, Associate of Science in Nursing; Raven Carnesha Moten, Technical Diploma, Licensed Practical Nursing; Joyce Annette Moye, Technical Diploma, Criminal Justice Technology; Cheryl Olivia Murphy, Associate of Applied Science, Early Childhood Care & Education; London Jeremy Osborn, Technical Diploma, Electronics Maintenance Technology; Harikishan Ghanshyam Patel, Associate of Arts, Business Administration; William Andrew Payne, Associate of Arts, Business Administration; Sierra Pearson, Technical Diploma, Business Administrative Technology; Tomaski LeQuinte Perkins, Associate of Arts, Criminal Justice; Kristin Thomas Phillips, Associate of Science in Nursing; Ashley Sheldon Posey, Associate of Science in Nursing; Michael Elton Raley, Associate of Applied Science, Electronics Maintenance Technology; Michael A. Redding, Associate of Applied Science, Marketing and Management; Jonathan Reyes Reid, Associate of Arts, General Studies; Gerard Ryan Roach, Associate of Applied Science, Accounting; James Manuel Robinson, Associate of Arts, Criminal Justice; Sheneakia L. Robinson, Technical Diploma, Early Childhood Care & Education; Julia Annette Rogers, Associate of Science in Nursing; Vinca Sarritta Rollins, Technical Diploma, Cosmetology; Amber U. Salter-Baulkman, Technical Diploma, Medical Administrative Technology; Jesus Andres Sanchez, Technical Diploma, Medical Administrative Technology; Maria Concepcion Santiago, Technical Diploma, Medical Administrative Technology; Erica Peaches Simmons, Technical Diploma, Early Childhood Care & Education; Hannah D. Singletary, Associate of Arts, Business Administration; Elaine Hayes Smith, Associate of Applied Science, Marketing and Management; Jessica D. Smith, Associate of Arts, Business Administration; Lashondra Talise Smith, Technical Diploma, Business Administrative Technology; Jason Eric Strickland, Associate of Arts, Business Administration; Andrea Nicole Stubbs, Associate of Arts, Education-Early Childhood; Debra Annette Stubbs, Associate of Arts, Business Administration; William Davis Sykes, Technical Diploma, Drafting; Angela Lefreon Thomas, Associate of Applied Science, Medical Administrative Technology; Tequeila McIntyre Veniszee, Technical Diploma, Cosmetology; Jennifer M. Wade, Associate of Science in Nursing; Patricia Gail Walter, Associate of Applied Science, Business Administrative Technology; Anna Joy Warren, Technical Diploma, Business Administrative Technology; Ansley Caroline Watts, Associate of Arts, Criminal Justice; Shawn Avery Webb, Technical Diploma, Electronics Maintenance Technology; Ali Nicole White, Associate of Arts, Business Administration; Courtney Chanett Williams, Technical Diploma, Cosmetology; Preston Skyler Willis, Associate of Arts, History; Zane G. Wise, Associate of Applied Science, Industrial Maintenance Technology.

Barney –Cerisee P. Snow, Associate of Arts, Sociology.

Blakely – Michelle Trinette Abner, Technical Diploma, Licensed Practical Nursing; Charlotte Teresa Anderson , Technical Diploma, Business Administrative Technology; Regina Alia Beacham, Associate of Science in Nursing; Kamia Quejuan Brown, Associate of Applied Science, Medical Administrative Technology; Martha Ann Bush, Technical Diploma, Medical Administrative Technology; Monica Lasheika Ceasar, Associate of Arts, Business Administration; Toretta Denise Covin, Technical Diploma, Licensed Practical Nursing; Denise Yolonda Eaford, Associate of Applied Science, Early Childhood Care & Education; Keyera Vashon Echols, Technical Diploma, Computer Information Systems; Carmon Leigh Epps, Technical Diploma, Licensed Practical Nursing; Misti Denice Gordon, Technical Diploma, Cosmetology; Whitney Simone Harris, Technical Diploma, Licensed Practical Nursing; Stephen B. Houston , Associate of Arts, History; Amanda N. Joiner, Associate of Arts, Criminal Justice; Iesha Lashona Lee, Associate of Applied Science, Accounting; Shantan D. Lester, Technical Diploma, Licensed Practical Nursing; Seth W. Lovering , Associate of Applied Science, Electronics Maintenance Technology; Stephanie Jade McCorkle, Associate of Arts, Business Administration; Michael Middleton, Associate of Applied Science, Electronics Maintenance Technology; Brittany Renay Moore, Technical Diploma, Licensed Practical Nursing; Bobbi Taylor Perryman, Technical Diploma, Licensed Practical Nursing; Lillie Kegler Powell, Technical Diploma, Licensed Practical Nursing; Shenell Reese, Technical Diploma, Cosmetology; Linda Lue Reynolds , Associate of Applied Science, Early Childhood Care & Education; Ross Remell Roddy, Associate of Arts, Education-Early Childhood; Ashley Darden Roland, Technical Diploma, Licensed Practical Nursing; Mary M. Shattles , Associate of Science in Nursing; Stanton Jade Spence, Associate of Arts, Education- Middle Grades; Samantha Nicole Taylor, Associate of Arts, Business Administration; Christie L. Troupe, Technical Diploma, Licensed Practical Nursing; Corinna N. Turner, Technical Diploma, Licensed Practical Nursing; Kristan Mikala Whatley, Associate of Arts, History; Patrick Wayne White, Technical Diploma, Industrial Maintenance Technology; Phillip Wade Wilbourn, Associate of Science in Nursing; Frankie M. Williams, Associate of Applied Science, Electronics Maintenance Technology; Larry F. Wilson, Associate of Arts, Education-Middle Grades; Kelvin Lewis Wimberly, Associate of Applied Science, Electronics Maintenance Technology; Alissa E. Woods, Technical Diploma, Licensed Practical Nursing; Bridget R. Worlds, Associate of Applied Science, Business Administrative Technology.

Bonaire – Yalonda Celes Neal, Associate of Applied Science, Medical Administrative Technology.

Boston – Crystal Monique Dunbar, Associate of Applied Science, Medical Administrative Technology; Latasha Michele Giddens, Technical Diploma, Business Administrative Technology.

Brinson – Jenira Castillo, Technical Diploma, Medical Administrative Technology; Jennifer Lynn Cutchin, Associate of Arts, History; Benjamin Flint King, Associate of Arts, Sciences; Julia Bell Smith, Associate of Applied Science, Criminal Justice Technology.

Cairo – Laquoia Andrews, Technical Diploma, Medical Administrative Technology; Lorin Ashley Barfield, Associate of Science in Nursing; Regina Joy Behr, Associate of Science in Nursing; Christina Michelle Borden, Associate of Science in Nursing; Nichole Renee Brown, Technical Diploma, Licensed Practical Nursing; Veronica Leigh Burgess, Associate of Arts, Criminal Justice; Shameca Shantora Calloway, Technical Diploma, Cosmetology; Mary Kathryn Chason, Associate of Science in Nursing; Shauntel Levante Clark, Associate of Arts, Education-Early Childhood; Allegra Leschelle Corker, Associate of Science in Nursing; Courtney Denise Cox, Associate of Arts, General Studies; Kendra Denise Derico, Technical Diploma, Criminal Justice Technology; Suzanne Nicole Devalle, Associate of Arts, General Studies; Angela Renee Donaldson, Technical Diploma, Early Childhood Care & Education; Jessica Latoya Duncan, Technical Diploma, Cosmetology; Jamie Lynn Faircloth, Associate of Science in Nursing; Skyler Hanna Faircloth, Technical Diploma, Licensed Practical Nursing; Joshua Trey Ferrell, Associate of Arts, General Studies; Brittany Kristine Folsom, Associate of Science in Nursing; Yvonne Griffin, Technical Diploma, Criminal Justice Technology; Angela Hines Hendrixson, Associate of Applied Science, Marketing and Management; Katie Elisabeth Hollingsworth, Associate of Arts, General Studies; Linda Gail Hunter, Technical Diploma, Medical Administrative Technology; Terri Amanda Hurst, Associate of Science in Nursing; Tameka Latasha James, Associate of Science in Nursing; Patricia Diane Johnson, Technical Diploma, Medical Administrative Technology; Brandon Maurice Jones, Associate of Applied Science, Computer Information Systems; Darlene Bell King, Technical Diploma, Business Administrative Technology; William Henry Knight, Associate of Applied Science, Marketing and Management; Andrew Maurice Knight, Technical Diploma, Medical Administrative Technology; Lindsey Joanna Knight, Technical Diploma, Cosmetology; Charles J. Lee, Associate of Arts, Education-Early Childhood; Yaslyn Ulrica Linton, Technical Diploma, Medical Administrative Technology; Kristin Suzanne Martinelli, Associate of Arts, General Studies; Jason Robert Maxwell, Associate of Applied Science, Computer Information Systems; Tiffany Michelle McClendon, Technical Diploma, Cosmetology; Jacqueline Lafrance McNair, Technical Diploma, Medical Administrative Technology; Marla Denise Mills, Associate of Applied Science, Business Administrative Technology; Esther Louise Minniefield, Technical Diploma, Medical Administrative Technology; Lorrie Miranda Morgan, Associate of Applied Science, Business Administrative Technology; Marshelle D. Sanders, Associate of Applied Science, Business Administrative Technology; Vincent Maurice Smart, Technical Diploma, Electronics Maintenance Technology; Rachel O. Spires, Associate of Art, Psychology; Marcus Ashley Starling, Associate of Arts, Sciences; LaTasha Jackson Vicks, Technical Diploma, Licensed Practical Nursing; Carlos Demetrius West, Technical Diploma, Electronics Maintenance Technology; Latoya Tashiba Williams, Technical Diploma, Licensed Practical Nursing; Nataschalita C. Williams, Technical Diploma, Medical Administrative Technology; Wilbert Young, Associate of Arts, Criminal Justice.

Calvary – Tawana G. Johnson, Associate of Applied Science, Computer Information Systems.

Camilla – Amber Starr Atkins, Associate of Applied Science, Criminal Justice Technology; Kayla Trenise Brinner, Associate of Applied Science, Medical Administrative Technology; Deandra Janada Butler, Associate of Applied Science, Medical Administrative Technology; Jaamal Antonio Dewberry, Associate of Applied Science, Computer Information Systems; Rebecca Ann Long, Associate of Science in Nursing; Eboni Bonet Marcus, Associate of Applied Science, Medical Administrative Technology; Debbie G. Massey , Associate of Arts, Business Administration; Valencia Shaunta Vicks, Technical Diploma, Business Administrative Technology; Sondrea Brenae Williams, Associate of Applied Science, Medical Administrative Technology; Crystal Michelle Wood, Associate of Science in Nursing.

Climax – Preston Hall Bowen, Associate of Applied Science, Computer Information Systems; Thelma Delois Brown, Associate of Applied Science, Early Childhood Care & Education; Stevenson Ray Crowell, Associate of Arts, Sciences; Emilda Fabay Gargar-Jones, Technical Diploma, Criminal Justice Technology; Timia LaShe’a Grant, Associate of Science in Nursing; Tom Jeffrey Jones, Technical Diploma, Criminal Justice Technology; Malori Rose Maxwell, Associate of Arts, transfer to BSN; Rebecca Lynn McNair, Associate of Science in Nursing; Sandra E. O’Niel, Associate of Applied Science, Medical Administrative Technology; Ashley LaFaye Patterson, Technical Diploma, Medical Administrative Technology; Melissa Diane Phillips, Technical Diploma, Cosmetology; Monty L. Rackley, Associate of Science in Nursing.

Colquitt – Gina Deanne Reynolds, Technical Diploma, Cosmetology; Sabrina Nicole Anderson, Technical Diploma, Licensed Practical Nursing; Jayson T. Baker, Associate of Arts, Business Administration; Patricia Ann Clark, Associate of Applied Science, Criminal Justice Technology; Matthew Joshua Cleveland, Associate of Applied Science, Computer Information Systems; Cassietta Monchell Coon, Associate of Applied Science, Medical Assisting; Lucas Adam Davis, Associate of Arts, Criminal Justice; Joseph Tabb Davis, Technical Diploma, Licensed Practical Nursing; Gwendolyn Renee Early, Associate of Applied Science, Business Administrative Technology; Yolanda S. George, Associate of Arts, Education-Early Childhood; Shakell Lanae Grant, Associate of Science in Nursing; Crystal Renee Jackson, Associate of Applied Science, Medical Administrative Technology; Morgan Charlotte Jackson, Associate of Science in Nursing; Kemetris Brown Johnson, Associate of Applied Science, Medical Administrative Technology; Wanda J. Longs, Associate of Applied Science, Medical Administrative Technology; Jonathan Garrett Maloy, Associate of Arts, Criminal Justice; Deanna Marie O’Berry, Technical Diploma, Licensed Practical Nursing; Melissa Renee Palmer, Technical Diploma, Licensed Practical Nursing; Sheila LaDawn Parham, Associate of Applied Science, Business Administrative Technology; Marvin Donnell Patterson, Associate of Arts, Education- Middle Grades; Ricky Perry, Technical Diploma, Criminal Justice Technology; Jared Quinton Peterson, Technical Diploma, Licensed Practical Nursing; Joanna LaToya Smith, Associate of Science in Nursing; Shelby Renee Standifer, Associate of Arts, Sciences; Yate’ Denise Washington, Associate of Arts, Business Administration; Bailey Elizabeth Wells, Associate of Arts, Education-Early Childhood; Steve Williams, Associate of Arts, Business Administration; Justin Gabe Worsley, Associate of Arts, General Studies.

Coolidge – Jontauras Rashon Osborne, Associate of Arts, Criminal Justice.

Cuthbert – Billie M. Byrd, Technical Diploma, Criminal Justice Technology; Ja’lissa V. Gibson, Associate of Applied Science, Accounting; Sandy Marie Jackson, Associate of Arts, Criminal Justice; Sharleena Patulia West, Technical Diploma, Criminal Justice Technology; Willie Mae West, Technical Diploma, Criminal Justice Technology.

Damascus – Janna Rebecca Cox, Associate of Applied Science, Computer Information Systems; Baronica LaTanzan Hayes, Associate of Applied Science, Medical Administrative Technology; Markelia A. Hayes, Technical Diploma, Medical Administrative Technology; Matoya Denise Hudson, Technical Diploma, Licensed Practical Nursing; Melanese Hayes Kegler, Associate of Arts, Business Administration; Chrissandra Nelson, Technical Diploma, Medical Administrative Technology; Pamela Diane Salter, Technical Diploma, Criminal Justice Technology.

Donalsonville – Ebony Sharmaine Barber, Technical Diploma, Licensed Practical Nursing; Lavonne Patreese Barber, Technical Diploma, Licensed Practical Nursing; Kaitlyn Elizabeth Braswell, Associate of Arts, Education-Early Childhood; Bradley Travis Brooks, Associate of Arts, Business Administration; Amy Danielle Brown, Associate of Arts, Sociology; Emma M. Buggs, Associate of Applied Science, Medical Administrative Technology; Lakeisha Nicole Cannon-Scott, Associate of Science in Nursing; Dennis James Conley, Technical Diploma, Criminal Justice Technology; Teresa F. Cuiksa, Technical Diploma, Accounting; Myra D. Davis, Technical Diploma, Licensed Practical Nursing; Tiffany Nichole Doyle, Technical Diploma, Medical Administrative Technology; Sylvia Annette Gautney, Associate of Applied Science, Medical Administrative Technology; LaShanda Tawain Glenn, Technical Diploma, Criminal Justice Technology; Shane Thomas Hutto, Associate of Science in Nursing; Jackie Andrews Jones, Technical Diploma, Criminal Justice Technology; Terrance Tywann Jones, Technical Diploma, Business Administrative Technology; Zi’a Za’coya Leonard, Technical Diploma, Licensed Practical Nursing; Sharon Kay Merkison, Technical Diploma, Licensed Practical Nursing; Tequesta Jackson Pollard, Associate of Applied Science, Medical Administrative Technology; Carlos G. Register, Technical Diploma, Criminal Justice Technology; Twynette Deloris Reynolds, Associate of Applied Science, Early Childhood Care & Education; Ashley Michelle Robinson, Associate of Arts, Business Administration; Amanda Kay Scott, Associate of Arts, Business Administration; Deana Wenonia Smith-Cogland, Technical Diploma, Licensed Practical Nursing; Michelle Lee Trim, Associate of Applied Science, Business Administrative Technology; Tammy Vanessa Trim, Technical Diploma, Medical Administrative Technology; Countis Livia Washington, Technical Diploma, Licensed Practical Nursing; Melissa S. Williams, Associate of Arts, Education-Middle Grades; Jasmine Shantavia Williams, Technical Diploma, Early Childhood Care & Education; Kristie L. Worthy , Associate of Applied Science, Business Administrative Technology.

Edison – Faye Tongerlair Howard, Technical Diploma, Criminal Justice Technology; Temekia T. Miller, Technical Diploma, Licensed Practical Nursing; Kelly L. Strafford, Associate of Arts, Sociology; Latoya L. Timpson, Technical Diploma, Licensed Practical Nursing; Lashunna L. Walker, Technical Diploma, Licensed Practical Nursing; Shewanda Tynice Wright, Technical Diploma, Business Administrative Technology.

Fort Gaines – Tiffany Renee Chappell, Technical Diploma, Licensed Practical Nursing; Jasmine Nicole Smith, Associate of Applied Science, Criminal Justice Technology.

Hiram – Dana Lee Couch, Technical Diploma, Cosmetology.

Iron City – Hannah Leann Cox, Associate of Arts, Business Administration; Ronnie Marion Miller, Associate of Applied Science, Computer Information Systems; Jordan C. Newberry, Associate of Arts, Business Administration; Jonathan Michael North, Associate of Arts, Business Administration; Kelsi A. Tabb, Associate of Arts, Business Administration; Krysti M. Temples, Associate of Arts, Sociology.

Jakin, Ga. – Richard Casey Widner, Associate of Arts, Criminal Justice.

Leary, Ga. – Tom Drake Hall, Associate of Applied Science, Electronics Maintenance Technology; Ashley Marie Young, Technical Diploma, Business Administrative Technology.

Leesburg, Ga. – Whitney Amanda Johnson, Associate of Applied Science, Accounting; Leaha Christine Miller, Associate of Arts, Psychology.

Meigs – Malika Ronchelle Brooks, Associate of Applied Science, Medical Administrative Technology; Heather Nicole Ireland, Associate of Arts, Psychology; Emma Shontrisal Nichole Williams, Associate of Applied Science, Business Administrative Technology.

Morris, Ga. – Angela Darlene Pittman, Associate of Applied Science, Marketing and Management.

Ochlocknee, Ga. – Otis James Brown, Associate of Arts, Psychology.

Pelham – Tayler Rayanna Adams, Associate of Arts, Psychology; Modest Cirl Bell, Associate of Arts, Business Administration; Steve Deshon Green, Associate of Applied Science, Industrial Maintenance Technology; Antonio D. Holt, Associate of Applied Science, Electronics Maintenance Technology; Donna Y. Odom, Associate of Arts, Education-Early Childhood; Kendrick Lashub Reddick, Associate of Applied Science, Criminal Justice Technology; Feliasa Teresa White, Technical Diploma, Medical Administrative Technology.

Thomasville – April Gayle Adams, Associate of Arts, Education-Early Childhood; Jessica Victoria Barwick, Associate of Arts, Psychology; Makeacha Malise Butler, Technical Diploma, Medical Administrative Technology; Katrice Che’vaughn Carter, Associate of Arts, Sociology; Jessie Amanda Charles, Associate of Arts, General Studies; Davelyne LeeAnn Hines, Associate of Science in Nursing; Tiffany Lafaye Jackson, Technical Diploma, Marketing and Management; Bravonda Lashay McCall, Associate of Arts, Sciences; Erika Latrice Metcalf, Technical Diploma, Medical Administrative Technology; Cassandra E. Nixon, Associate of Science in Nursing; Cortney Danielle O’Neal, Associate of Arts, Education-Early Childhood; Rico Rechae Walker, Associate of Arts, Sociology; Sholanda Laquan Whitehead, Technical Diploma, Licensed Practical Nursing; Shemeka Williams, Technical Diploma, Medical Administrative Technology.

Valdosta – Sharmila R. Julian, Associate of Science in Nursing.

Whigham – Janice Ladonna Chason, Associate of Applied Science, Accounting; Cody Nicholas Crosson, Associate of Applied Science, Industrial Maintenance Technology; Julie Ann Galvan, Associate of Science in Nursing; Chelsea Diane Knight, Associate of Applied Science, Accounting; Kellee Marie Knight, Associate of Arts Sciences; Rachel Edin Leggett, Associate of Arts, General Studies; Mellissa Nicole Martin, Associate of Applied Science, Accounting; Julie Ann Martin, Associate of Science in Nursing; April Kay Perkins, Associate of Arts, Education-Early Childhood; Taylor Dawn Ponder, Associate of Arts, Sciences; Ashley Meagan Ponder, Technical Diploma, Cosmetology; Marianne Layhew Stringer, Associate of Science in Nursing; Kylee Brooke Taylor, Associate of Arts, Business Administration.

Etowah, N.C. – Christina Michelle Canada, Associate of Science in Nursing.

Current cities unknown – Joseph Mark Cook, Associate of Applied Science, Accounting; Alice Lowry Grandberry, Associate of Science in Nursing; Rhonda Lavette Griffin, Associate of Arts, Psychology; Franretha Lasha Love, Technical Diploma, Medical Administrative Technology; Ronald Jay Myers, Associate of Arts, Business Administration; Phillip Bailey Parker, Associate of Arts, Psychology; Beverly A. Reed, Technical Diploma, Early Childhood Care & Education; Malcolm Jerrell Shaw, Technical Diploma, Electronics Maintenance Technology; Tara Renee Singletary, Associate of Arts, Business Administration; Monica T. Stephens, Technical Diploma, Licensed Practical Nursing.

###

Bainbridge State College Mission Statement

Bainbridge State College, a state college of the University System of Georgia, provides an accessible, affordable, and excellent education for the diverse population of southwest Georgia and beyond through certificates, diplomas, and associate degrees, as well as through continuing education, adult education, and collaboration with other educational providers, resulting in life-long learning, economic development, and graduates empowered for success in a global society.

For more information, please visit www.bainbridge.edu. Follow us on Facebook at www.facebook.com/bainbridgecollege

 

Leave A Comment


P.O.Box 990 2500 E. Shotwell St., Bainbridge, GA 39818-0990 ·
(866) 825-1715 (Toll Free) or (229) 248-2500
Bainbridge College is accredited by the Commission on Colleges,
Southern Association of Colleges and Schools
Copyright 2012 Bainbridge College · All Rights Reserved.
Security 24x7 Main Campus Emergency Number: 229-726-9371 BCEC: 229-726-7958